Kell-e temetni a 2025-ös növekedést? Várjunk azért még vele!
Az eddig megjelent ágazati adatok óvatos bizakodásra adnak okot, ez a lendület pedig az év jelentős részére kihatással lehet.
Tény, hogy a kormány gatyába rázta a költségvetést, ám most a szerencse is a kezére játszott.
„A kormány csak részben köszönheti magának a viszonylagos bőséget. Tény, hogy gatyába rázta a költségvetést, ám most a szerencse is a kezére játszott. 2012 őszén gyors egymásutánban három megszorítócsomagot is összeállítottak Orbánék, azóta pedig viszonylag szorosan tartják a gyeplőt.
A szerteágazó, javarészt 2011–2012-ben kitalált adóemeléseken kívül két olyan intézkedést is hoztak, amelyek révén több adó folyik be a büdzsébe: javarészt az online pénztárgépek, kisebb részben a kamionok, teherautók közúti fuvarozását regisztráló ekáer miatt hízik az államkassza. Van olyan elemző, aki éves szinten 200 milliárd forint körülire teszi ennek a két, az adóbeszedési hatékonyságot javító lépésnek a hatását.
Orbánék azonban hálát adhatnak két tőlük független fejleménynek is.
Az egyik ok, ami miatt Orbánék jelenleg szabadabban költekezhetnek, az az olajár drasztikus visszaesése, ami lökést adott az üzemanyag-vásárlásnak, és a gazdaság más szektoraiba is átgyűrűzött. A másik örvendetes trend pedig az, hogy az állampapírok hozama, kamata a világon és idehaza rég nem látott szintre süllyedt, magyarán sokkal kevesebbet kell az államadósság után törleszteni.
Ráadásul 2015 végéig ki kellett pörgetni az előző uniós ciklusból Magyarországnak járó ezermilliárdokat, ez pedig újabb lökést adott a magyar gazdaságnak.”